Wersja archiwalna BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Zawiera informacje publiczne w postaci elektronicznej, wymagane przez polskie prawo.

Główna treść‡ strony

Uchwała Nr XXIV – 262/2012

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół i placówek oświatowych oraz zakresu i trybu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania; częściowo unieważniona przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie Uchwałą Nr 2.34.2013 z dnia 22 stycznia 2013r.
Uchwała Nr XXIV – 262/2012
Rady Powiatu Wołomińskiego
z dnia 20 grudnia 2012r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół i placówek oświatowych oraz zakresu i trybu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania


Na podstawie art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), art. 251 i art. 252 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) oraz art. 4 ust.1 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 z późn. zm.), Rada Powiatu Wołomińskiego uchwala, co następuje:


§ 1

Uchwała określa tryb udzielania i rozliczania dotacji z budżetu powiatu wołomińskiego oraz zakres i tryb kontroli prawidłowości ich wykorzystania dla:
1) niepublicznych szkół podstawowych specjalnych, gimnazjów specjalnych, szkół ponadgimnazjalnych o uprawnieniach szkół publicznych, w tym specjalnych i z oddziałami integracyjnymi, które funkcjonują na terenie powiatu wołomińskiego,
2) niepublicznych placówek oświatowych, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy o systemie oświaty, w tym internatów niepublicznych oraz niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych prowadzących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, które funkcjonują na terenie powiatu wołomińskiego.


§ 2

1. Dotacja, udzielana jest na wniosek organu prowadzącego szkołę/placówkę, złożony do Starostwa Powiatowego w Wołominie w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok kalendarzowy, w którym dotacja zostanie udzielona.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1) nazwę i adres organu prowadzącego szkołę/placówkę,
2) nazwę i adres szkoły/placówki,
3) typ i rodzaj szkoły/placówki oraz formę kształcenia,
4) numer i datę wydania aktualnego zaświadczenia o wpisie szkoły/placówki do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Starostę Wołomińskiego,
5) numer i datę wydania decyzji o nadaniu uprawnień szkoły publicznej,
6) planowaną liczbę uczniów/wychowanków, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, słuchaczy kwalifikacyjnego kursu zawodowego w roku, którego dotyczy wniosek o udzielenie dotacji,
7) nazwę i numer rachunku bankowego szkoły/placówki, na który ma być przekazana dotacja.
3. Zmiany w zakresie informacji, o których mowa w ust. 2 pkt 1, 2 i 7, podlegają zgłoszeniu do Starostwa Powiatowego w Wołominie, niezwłocznie po ich zaistnieniu.
4. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do uchwały.
5. Szkoły niepubliczne posiadające uprawnienia szkoły publicznej, prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe, otrzymują dotację z budżetu powiatu na każdego słuchacza kursu, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, jeżeli organ prowadzący szkołę:
- złoży wniosek, o którym mowa w ust. 1,
- udokumentuje zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy kursu, w terminie 30 dni od daty ogłoszenia wyników tego egzaminu przez okręgową komisję egzaminacyjną.


§ 3

1. Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu powiatu w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez powiat wołomiński.
2. Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie realizuje się obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, otrzymują na każdego ucznia dotację
z budżetu powiatu w wysokości równej 50% ustalonych w budżecie powiatu wołomińskiego wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju w przeliczeniu na jednego ucznia. W przypadku, gdy powiat wołomiński nie prowadzi tego typu i rodzaju szkół publicznych, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższy powiat, prowadzący takie szkoły.
2a. Począwszy od dnia 1 stycznia 2013 r. szkoły, o których mowa w ust. 2, otrzymują dotację na każdego ucznia, który uczestniczył w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu.
2b. Organy prowadzące szkoły, o których mowa w ust. 2, składają w Starostwie Powiatowym w Wołominie w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, oświadczenie o frekwencji uczniów na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych w poprzednim miesiącu. Wzór oświadczenia określa załącznik nr 5 do uchwały.
3. Placówki niepubliczne, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy o systemie oświaty, otrzymują na każdego wychowanka dotację z budżetu powiatu wołomińskiego w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju placówki w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez powiat wołomiński.
4. Ośrodki umożliwiające realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi otrzymują na każdego wychowanka dotację z budżetu powiatu w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodków w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez powiat wołomiński.
5. Niepubliczne poradnie psychologiczne, które zgodnie z art. 71b ust. 2 ustawy prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację na każde dziecko z budżetu powiatu wołomińskiego w wysokości równej kwocie przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez powiat wołomiński.
6. Niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe, otrzymują na każdego słuchacza kursu, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, dotację z budżetu powiatu w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez powiat wołomiński.


§ 4

1. Dotacje przekazywane są w 12 częściach, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy szkół/placówek, o których mowa w § 1, w kwocie stanowiącej iloczyn liczby uczniów/wychowanków i podstawy obliczania dotacji określonej w § 3.
2. Organy prowadzące szkoły/placówki składają w Starostwie Powiatowym w Wołominie w terminie do 10 dnia każdego miesiąca informację o faktycznej liczbie uczniów/wychowanków, ustaloną na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, według stanu na pierwszy dzień danego miesiąca. Wzór informacji określa załącznik nr 2 do uchwały.
3. Dotacja jest przekazywana na rachunek bankowy szkoły/placówki wskazany przez organ prowadzący szkołę/placówkę we wniosku o udzielenie dotacji. W przypadku zmiany numeru rachunku bankowego organ prowadzący szkołę/placówkę jest obowiązany powiadomić o tym fakcie Starostwo Powiatowe w Wołominie stosownym pismem.
4. W przypadku przekazania w danym miesiącu dotacji naliczonej na uczniów, którzy nie spełnili warunku uczestniczenia w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych, dotacja pobrana w nadmiernej wysokości podlega zwrotowi do budżetu powiatu wołomińskiego w terminie 15 dni od złożenia oświadczenia, o którym mowa w § 3 ust. 2b. Od kwot zwróconych po tym terminie nalicza się odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
5. Dotacja, o której mowa w § 3 ust. 6 jest wypłacana jednorazowo w terminie 30 dni od dnia złożenia przez organ prowadzący szkołę, w Starostwie Powiatowym w Wołominie, zaświadczenia o wydaniu dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe lub o zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy, którzy ukończyli kwalifikacyjny kurs zawodowy w tej szkole, wydanych przez okręgową komisję egzaminacyjną na wniosek osoby prowadzącej szkołę.
6. Dotacja dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się:
a) w kwietniu - przysługuje również na każdego absolwenta szkoły, do końca roku szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę. Podstawą naliczenia dotacji za miesiące: maj, czerwiec, lipiec, sierpień, będzie spełnienie przez absolwenta szkoły, warunku uczestnictwa w 50 %obowiązkowych zajęć edukacyjnych w miesiącu kwietniu.
b) w czerwcu - przysługuje również na każdego absolwenta szkoły, do końca roku szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę. Podstawą naliczenia dotacji za miesiące: lipiec, sierpień, będzie spełnienie przez absolwenta szkoły, warunku uczestnictwa w 50 % obowiązkowych zajęć edukacyjnych w miesiącu czerwcu.
§ 4 pkt 6 unieważniony przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie Uchwałą Nr 2.34.2013 z dnia 22 stycznia 2013r.


§ 5

1. Udzielona dotacja podlega rozliczeniu w terminie do 15 stycznia roku następnego, po roku w którym udzielono dotacji.
2. W przypadku zakończenia działalności szkoły/placówki, rozliczenie wykorzystania dotacji następuje w terminie 15 dni po otrzymaniu ostatniej części dotacji.
3. Rozliczenie dotacji, o którym mowa w ust. 1, i ust. 2 powinno zawierać :
1) nazwę i adres organu prowadzącego szkołę/placówkę,
2) nazwę i adres dotowanej szkoły/placówki,
3) okres rozliczenia dotacji,
4) otrzymaną i wykorzystaną kwotę dotacji w okresie sprawozdawczym,
5) liczbę (w okresie sprawozdawczym): uczniów/wychowanków, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, lub/i słuchaczy kwalifikacyjnego kursu zawodowego, którzy zdali egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, po ukończeniu kursu zawodowego w tej szkole i uzyskali dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe lub świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, jeżeli został przeprowadzony w zakresie danej kwalifikacji.
4. Wzór rozliczenia dotacji stanowi załącznik nr 3 do uchwały.


§ 6

1. Zarządowi Powiatu Wołomińskiego przysługuje prawo kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji zgodnie z celem, na który została udzielona, stosownie do przepisów art. 90 ust. 3e ustawy o systemie oświaty, zwanej dalej kontrolą, oraz:
1) zgodności danych wykazanych we wniosku o udzielenie dotacji - na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania,
2) zgodności złożonego rozliczenia dotacji, o którym mowa w § 5, z dokumentacją organizacyjną i finansową szkoły/placówki.
2. Jeżeli w wyniku kontroli zostanie stwierdzone, że dotacja została:
1) wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem,
2) pobrana nienależnie,
3) pobrana w nadmiernej wysokości,
podlega ona zwrotowi na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.


§ 7

1. Kontrolę przeprowadzają pracownicy Starostwa Powiatowego w Wołominie na podstawie imiennego upoważnienia Zarządu Powiatu Wołomińskiego.
2. Upoważnienie zawiera:
1) imię i nazwisko upoważnionej/ych osób,
2) nazwę kontrolowanej szkoły/placówki,
3) zakres przedmiotowy kontroli,
4) datę rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia kontroli.
3. Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie kontrolowanej szkoły/placówki w dniach i godzinach jej funkcjonowania oraz w obecności pracowników tej szkoły/placówki.
4. O przeprowadzeniu kontroli powiadamia się organ prowadzący szkołę/placówkę co najmniej 3 dni przed terminem kontroli wraz z informacją o zakresie przedmiotowym kontroli oraz terminie i miejscu jej przeprowadzenia.


§ 8

1. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, który podpisują kontrolujący i przedstawiciele kontrolowanej szkoły/placówki. Każda strona protokołu jest parafowana przez podpisujących protokół.
2. Kontrolowanemu, przed podpisaniem protokołu, przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole kontroli. Zastrzeżenia należy zgłosić kontrolującemu w formie pisemnej, w terminie 7 dni od otrzymania protokołu kontroli.
3. W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 3, kontrolujący jest zobowiązany dokonać ich analizy i w miarę możliwości podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w wypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń, zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.
4. W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części, kontrolujący przekazuje pisemnie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia. Kontrolowany podpisuje protokół w terminie 7 dni od otrzymania stanowiska kontrolującego.
5. W przypadku odmowy podpisania protokołu kontroli i złożenia wyjaśnień przez kontrolowanego, kontrolujący odnotowuje ten fakt w protokole kontroli.
6. Odmowa podpisania protokołu kontroli przez kontrolowanego nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli.
7. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 4 do uchwały.


§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Wołomińskiego.


§ 10

Traci moc uchwała Nr XLVI - 350/10 Rady Powiatu Wołomińskiego z dnia 30 września 2010r. w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół i placówek oświatowych oraz zakresu i trybu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania.


§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Podstrony:

Wytworzył lub odpowiada za treść:Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Paweł Solis, data: 21.12.2012 r.
Wprowadził:Małgorzata Jeznach, data: 28.12.2012 r., godz. 14.09
Ostatnia aktualizacja:Małgorzata Jeznach, data: 07.02.2013 r., godz. 08.31
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
07.02.2013 r., godz. 08.31Małgorzata JeznachEdycja strony
07.02.2013 r., godz. 08.26Małgorzata JeznachEdycja strony
07.02.2013 r., godz. 08.24Małgorzata JeznachEdycja strony
28.12.2012 r., godz. 14.21Małgorzata JeznachEdycja strony
28.12.2012 r., godz. 14.09Małgorzata JeznachDodanie strony

Strona oglądana: 2968 razy.